top of page
Search
  • Writer's pictureYiğit Onur Şen

Aile Terapisi Alıştırmaları - Çift Danışmanlığı Egzersizleri - Hem Eğlenin Hem Anlayın!

Updated: Feb 25, 2020


Aile problemlerini çözebileceğiniz bir uzman, size ve sevdiklerinize maksimum fayda sağlayacaktır. Fakat kimi sebepler hemen danışmanlık ya da terapi almayı zorlaştırabilir. Bir aile terapisi uzmanı ile görüşmeden önce kendi şansınızı denemek istemiş olabilirsiniz. İşte hem eğlenip hem terapötik bir süreç yaşayabileceğiniz birkaç profesyonel egzersiz: mucize soru, renkli şeker ve duygular topu.


Mucize Soru

Amaç: ailelerin ya da çiftlerin inşa etmek istedikleri geleceği keşfetmelerine yardımcı olmaktır. Hepimiz mücadele içine doğarız ve mücadele ederiz, zor olan mücadele değil, hedefsiz bir mücadeledir.

Mucize Soru, sizlerin kendi hayallerini ve arzularını araştırıp anlamasına yardımcı olmak için iyi bir yoldur. Çiftlerin veya ailelenin neye ihtiyacı olduğunu anlamaya yardımcıdır.

Mucize Soru: “Diyelim ki bu gece bir mucize oldu. Uyandığında, hayatının aniden daha iyi oldu. Değişen şeyler nelerdir? ”

Soruyu samimi cevaplamak önemlidir.

Cevaplar somut ve anlaşılırsa devam edilir, eğer imkansız şeyler sıralanıyorsa bunların nasıl bir fark yaratacağı sorulur ve kişinin daha yapıcı düşünmesi sağlanır.

Burada önemli olan olumlu bir gelecek görülüp görülmediğidir.


Renkli şeker

Eğlenceli ve yaratıcı bir aktivitedir. Terapistler de ara sıra ilk tanışmada bu egzersizi kullanır. Aile kendi arasında alıştırmalar yapıyorsa da bu egzersiz gerginlik durumlarından sonra yapılabilir. Bonibon ya da M&Ms gibi küçük şekerlerden her aile ferdine 7 adet verilir. Renklerine göre grup yapılır. Sırayla biri bir renk seçer ve gelen renge göre aktiviteler şöyledir:

Yeşil - ailenizi tanımlayan kelimeler;

Mor - ailenizin eğlenme yolları;

Turuncu - ailenizle ilgili geliştirmek istediğiniz şeyler;

Kırmızı - endişe ettiğiniz şeyler;

Sarı - ailenizle en sevdiğiniz anılar.

Tüm aile üyeleri bu sorulara cevap verdiğinde, ailenin verdiği cevaplar üzerinden aşağıdaki konulaar konuşulur:

Ne öğrendin?

Başkası hakkında öğrendiğiniz en şaşırtıcı şey neydi?

Değişiklik / iyileştirme yapmak için nasıl çalışacaksınız?


Duygular Topu


Sadece bir top ve bir kalem gerektiren basit bir egzersizdir. Çoğu bağlamda çocuklarla ve gençlerle sıkça kullanılır çünkü duygularını paylaşmaktan rahatsızlık duyanlar için rahatlatıcıdır.

Örneğin bir plaj topu olsun (duygu yazabilecek kadar büyük) Topa “neşeli”, “yalnız”, “saçma” veya “üzücü” gibi çeşitli duygular yazın.

Ailenizi bir daire içinde toplayın ve topu aile üyeleri arasında atın.

Bir aile üyesi topu yakaladığında, onlara karşı duydukları duyguyu hissettikleri bir zaman tarif etmelerini sağlayın.

Bu egzersizin amacı ailede duygu farkındalığı yaratmak, duyguları konuşmak ve birbirinizi dinlemeyi ve duygularınızı ifade etmeyi denemektir.632 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page